+ strona główna     +dodaj do ulubionych    + Bad Reinerz Dziś są imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
Duszniki Zdrój - Góry Stołowe - noclegi, plan miasta, ceny. Hotele, kwatery, pensjonaty.

Szukaj na stronie


Duszniki Zdrój

Atrakcje turystyczne
Atrakcje okolic
Wycieczki
Wyciągi narciarskie
PKS i PKP


Linki

warto zobaczyć
Karpacz
Informacje o Szklarskiej Porębie
Jelenia Góra
Szklarska Poręba
Urlop
Bad Flinsberg Karpacz

+ kontakt

online: (2)

Duszniki Zdrój informacje -

BŁĘDNE SKAŁY to polskie "Skalne Miasto" położone na wysokości 852 m., na zachodnim krańcu stoliwa Skalniaka. Na ponad 21 hektarowej powierzchni porozrzucane różnorodne formy skalne, krzyżujące się kilkumetrowe szczeliny oraz skalne zakamarki tworzą swoisty labirynt. Przejście wytyczoną trasą zwiedzania, częściowo moszczoną drewnem unaocznia jak wielkim artystą może być natura. W wyniku erozji skał piaskowca o różnej odporności lepiszcza kwarcowego i słabego marglowego powstały różnorodne formy: grzyby, baszty, stoły, maczugi, tunele oraz wąwozy skalne. Większość z nich posiada własne nazwy: Kurza Stopka, Stołowy Głaz, Skalne Siodło, Skalna Brama, Końska Noga Labirynt, Kasa, Tunel. Wejście na Skalne Czasze pozwoli obejrzeć panoramę okolicy.

SZCZELINIEC WIELKI - jest najwyższym (919 m) i najatrakcyjniejszym szczytem Gór Stołowych. Z daleka przypomina wysoki klocek o prawie pionowych ścianach i płaskim wierzchołku. Na miejscu okazuje się, że zbocza to skalny 60 metrowy mur, na którego szczyt prowadzą schody o 665 stopniach, a wierzchołek jest spękaną ławicą piaskowców ciosowych tworzących największe w Polsce "skalne miasto". Fantazyjnym kształtom skałek położonych na trzech różnych poziomach nadano określone nazwy: Mamut, Słoń, Wielbłąd, Wiewiórka, głowa Księżniczki Emilki. Na nich, pomiędzy nimi, w najdziwniejszych miejscach zwracają uwagę często zdeformowane kształty świerka, brzozy, buka, jarzębiny oraz liczne gatunki mchów (w tym świecący mech), porostów i wątrobowców. Pomiędzy i na skałkach W niektórych z głębokich spękaniań i szczelin: Czyściec, Diabelska Kuchnia czy 30 metrowe Piekło latem leży śnieg. Na najwyższym punkcie Szczelińca Wielkiego "króluje" Fotel Liczyrzepy, z którego rozlega się piękna panorama okolicy – pasma górskie Sudetów, zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Na wniesienie (najwyższe obok Szczelińca Małego-895 m.) wybrał się niegdyś sam Wolfgang Goethe, co upamiętnia tablica znajdująca się obok schroniska.

SKALNE GRZYBY - to duże zgrupowanie skałek o kształcie grzybów, maczug i wież, na terenie Gór Stołowych. Do Skalnych Grzybów najłatwiej dojść z Batorowa szlakiem żółtym (ok. 30 minut) lub z Wambierzyc szlakiem niebieskim ( ok. 70 minut )

RUCHOMA SZOPKA – [3 km od centrum Kudowy, ul. Kościuszki 110] stara sudecka chałupa, w której można obejrzeć 250 lipowych ruchomych figurek oraz organy o 270 głosach (piszczałkach) w 10 rejestrach. Szopka jest wynikiem żmudnej dwudziestoletniej pracy jednego człowieka. Zamiłowany do muzyki i rzeźbiarstwa piętnastolatek przy użyciu scyzoryka z drewna lipowego rozpoczął najpierw pracę nad figurkami, poruszanymi wówczas ręcznie. Kilka lat po jej ukończeniu, zabrał się za drewniane organy, nad którymi pracował przez 8 lat. Obecnie obydwa dzieła podziwiają turyści z wielu narodowości, wszyscy, którzy mają okazję wybrać się do Kudowy.

SKANSEN KULTURY LUDOWEJ - skansen w Prążnej (3 km od Kudowy), będący zbiorem zabytkowych obiektów z terenu Sudetów, które niegdyś służyły mieszkańcom tych ziem. Budynki mieszkalne, wiejska kuźnia, wieża alarmowa wyposażone sa w oryginalne sprzęty. To tutaj odbywają się .... pieczeniu chleba w prawdziwym piecu chlebowym.

SZLAK GINĄCYCH ZAWODÓW – muzeum plenerowe w Czermnej (200 m od kaplicy czaszek), w którym można zapoznać się z ginącymi obecnie zawodami takimi jak: garncarstwo, młynarstwo i kowalstwo oraz obcować ze strusiami, bażantami oraz kurkami chińskimi w utworzonym tu minizwierzyńcu. Atrakcją są odbywające się tu codziennie ok. godz 10.00 wypieki wiejskiego chleba o unikalnej recepturze oraz degustacje wiejskiej pajdy ze smalcem. Warte obejrzenia są również pokazy ręcznego toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim. Wszyscy odwiedzający mają możliwość własnoręcznego wykonania glinianej pamiątki.

TWIERDZA KŁODZKA I LABIRYNTY - unikalny zabytek architektury militarnej. Fortyfikacje powstałe już w IX wieku swój rozkwit zawdzięczają Fryderykowi II Wielkiemu, który w XVII w uczynił je największymi na pruskim Śląsku. Od tego momentu służyła jako: wiezienie, fabryka zbrojeniowa, obiekt wojskowy; a od lat 70-tych XX w. stopniowo udostępniano do zwiedzania samą twierdzę oraz system podziemnych korytarzy i lochów rozciągających się pod kłodzką starówką.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA im. 1000-lecia Państwa Polskiego - ciąg wyrobisk podziemnych utworzony w trakcie prac zabezpieczających miasto przed katastrofami (działaniem wód gruntowych, nietrwałymi fundamentami oraz zawalającymi się korytarzami).

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA w Kletnie - dkryta w 1966 r największa jaskinia w Sudetach, na stoku Góry Stromej jest wielką turystyczną atrakcją. Znana długość korytarzy wynosi 3000 m. Na terenie całej jaskini utworzono rezerwat przyrody. Różnorodne formy krasowe, szczątki zwierząt prehistorycznych w namulisku na dnie jaskini W celu utrzymania stałego mikroklimatu zamykana jest na okres 25.XI-25.I

Więcej informacji o regionie www.ziemiaklodzka.urlop.info.pl

strona czytana 67629


Polecamy




Korzystanie z serwisu www.dusznikizdroj.com.pl jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

 Copyright © 2004-2024 Serwisy urlop.info.pl        | LOGUJKONKURSY | DODAJ OBIEKT | OFERTA | WARUNKI | KONTAKT | LINKI |

| Polanica Zdrój | Jelenia Góra noclegi | Międzyzdroje | Urlop w Polsce | Jelenia Góra | Noclegi w Polsce |

Serwisy turystyczne popracy.pl
Copyright © 2004 - 2024 Tenet