+ strona główna     +dodaj do ulubionych    + Bad Reinerz Dziś są imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
Duszniki Zdrój - Góry Stołowe - noclegi, plan miasta, ceny. Hotele, kwatery, pensjonaty.

Szukaj na stronie


Duszniki Zdrój

Atrakcje turystyczne
Atrakcje okolic
Wycieczki
Wyciągi narciarskie
PKS i PKP


Linki

warto zobaczyć
Karpacz
Informacje o Szklarskiej Porębie
Jelenia Góra
Szklarska Poręba
Urlop
Bad Flinsberg Karpacz

+ kontakt

online: (3)

Duszniki Zdrój informacje -

Duszniki Zdrj - Panorama

DUSZNIKI ZDRÓJ - uzdrowisko w Sudetach Środkowo-Wschodnich znane z leczniczych właściwości tutejszych bogactw naturalnych - wód mineralnych oraz sławnych festiwali chopinowskich. Leczone są tutaj choroby układu pokarmowego, oddechowego (kurację leczenia gruźlicy przeszedł tutaj sam Fryderyk Chopin) oraz choroby układu krążenia. Podstawą leczenia są wody mineralne o szczególnych właściwościach tryskające z dusznickich źródeł: Pieniawa Chopina (szczawy ziemno-żelaziste o temp. 20°C), Jan Kazimierz, Zimny Zdrój i Agata jak również niewielkie złoża borowinowe. Miasteczko jest m.in. znaczącym ośrodkiem przemysłu szklarskiego (szlifiernia kryształw), ale przede wszystkim ważnym ośrodkiem turystycznym. Atrakcje Dusznik takie jak: Park Zdrojowy, teatr im. F. Chopina, kilka pomnikw sławnego kompozytora, pijalnia wód z halą spacerową z I poł. XIX w., zakład przyrodoleczniczy, kilometry szlaków turystycznych i rowerowych oraz odbywające się tu imprezy kulturalne z sierpniowym Festiwalem Chopinowskim na czele łączą przyjemne z pożytecznym.

Duszniki Zdrój - Muzeum Papiernictwa Muzeum Papiernictwa i Dusznicki Młyn Papierniczy -

Zabytkowy młyn papierniczy, jedyny tego typu (zachowany do dnia dzisiejszego) w Polsce i jeden z kilku na świecie. Technika produkcji ręcznie czerpanego (do pocz. XX w.) papieru była mocno strzeżoną tajemnicą. Mimo iż nie brakowało tu podstawowego czynnika wpływającego na dobrą jakość papieru - czystej wody, z powodu zbyt późnej decyzji o mechanizacji produkcji i problemów finansowych papiernię zamknięto, a na jej miejscu utworzono muzeum. Wznowiona w 1971 r. produkcja do dzisiaj pozwala również turystom zamówić kartki, papiery artystyczne zdobione kwiatami i ziołami, itp.

adres: ul. Kłodzka 42
godziny : pn - pt 9.00-17.00 (1.V - 30.IX), wt - pt 9.00-15.00 (1.X - 30.IV); w sob, niedz (cały rok) 9.00-15.00
tel. (74) 866 92 48, tel./fax (74) 866 90 20
e-mail: biuro@muzpap.pl

Duszniki Zdrój - Dworek im. Fryderyka Chopina Dworek im. Fryderyka Chopina

- Usytuowany w Parku Zdrojowym dom był miejscem spotkań towarzyskich od 1802 r. Odbywają się tu liczne koncerty zdrojowe, koncerty fortepianowe (w 1826 r. koncertował sam mistrz Fryderyk Chopin) oraz przedstawienia teatralne.

adres: Park Zdrojowy
godziny otwarcia: pn-pt 10.00-18.00, sob-niedz 10.00-16.00
tel.:
(074) 866 94 26
e-mail: zelazno@wp.pl

Duszniki Zdrój - Park Zdrojowy Park Zdrojowy

- Lipowo-bukowo-kasztanowy park, którego zdobią liczne dywany kwiatowe, teatr dźwięku i światła - kolorowa fontanna oraz pozostałe dwie fontanny. Ciekawe są również ponadnaturalnych rozmiarów szyszki, orzechy itp. rzeźbione z drewna.

Duszniki Zdrój - Kolorowa Fontanna Kolorowa Fontanna

- Jedna z trzech w Parku Zdrojowym, wieczorami podświetlające ją kolorowe reflektory, zmiany kształtu i strumienia wody wywołują niezwykłe efektowne widowisko.

pokazy: VI-VIII w sob i niedz i święta; codziennie - w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego; IX w soboty

Duszniki Zdrój - Pieniawa Chopina Pieniawa Chopina

- źródełko wody mineralnej znajdujące się w Parku Zdrojowym, przed Pijalnią Wód Mineralnych. Jest to 0,23 proc. żelazista szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-sodowa o temperaturze 18 st.C. Wody z dusznickich źródeł: "Pieniawa Chopina", "Jan Kazimierz", "Agata", "Jacek" używane są do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i do produkcji CO2.

Duszniki Zdrój - Pijalnia Wód Mineralnych

Pijalnia Wód Mineralnych - zbudowana w I poł. XIX w. przyciąga kuracjuszy bogatą ofertą leczniczych wód minaralnych Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zdrój Zimny i Agata.

adres: Park Zdrojowy
godziny otwarcia: pn-pt 7.00-19.00; sob,niedz, święta 7.20-18.00

Duszniki Zdrój - Rynek miasta Rynek miasta

- Prostokątny, mocno pochyły rynek na którym artakcją jest ratusz z płaskorzeźbą patrona miasta św. Piotra, najstarsza, figura wotywna, pręgierz, wielokrotnie przebudowywana kamienica nr 14 z 1361 r.; kamienica królewska, w której mieszkał król Jan Kazimierz oraz ulica Mickiewicza prowadząca do rynku. Postawiono na niej ławeczki z wykutym na nich herbem miasta, a w bruku, którym wyłożona jest uliczka zamontowano oświetlenie dające po zmroku niezwykły efekt.

Duszniki Zdrój - Figura wotywna Matki Bożej z dzieciątkiem Figura wotywna Matki Bożej z dzieciątkiem

- Pomnik postawiony w 1725 roku na Rynku jako wotum za uratowanie od zarazy. Przedstawia on Matkę Bożą z dzieciątkiem w otoczeniu św. Floriana i Sebastiana, którzy strzegą miasto od ognia i zarazy.

Duszniki Zdrój - Kościół p.w. św. Piotra i Pawła

Kościół p.w. św. Piotra i Pawła - Zabytkowy kościół z wyjątkową amboną w kształcie wieloryba.

adres: ul. Kłodzka 15
godziny otwarcia: pn-pt 7.00-19.00; sob, niedz, święta 7.20-18.00
tel.: (074) 866 97 07 (parafia)

strona czytana 74018


Polecamy
Korzystanie z serwisu www.dusznikizdroj.com.pl jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

 Copyright © 2004-2024 Serwisy urlop.info.pl        | LOGUJKONKURSY | DODAJ OBIEKT | OFERTA | WARUNKI | KONTAKT | LINKI |

| Polanica Zdrój | Jelenia Góra noclegi | Międzyzdroje | Urlop w Polsce | Jelenia Góra | Noclegi w Polsce |

Serwisy turystyczne popracy.pl
Copyright © 2004 - 2024 Tenet